Dzień świętego Patryka


Święto nie nasze, ale przeurocze. Myślę, że nie może być niczego złego w dodatkowym świętowaniu nadejścia wiosny właśnie przy pomocy koniczynek i tańców w rytm irlandzkiej muzyki. Święty Patryk był wspaniałą postacią, wzorem dla wszystkich katolików, nie tylko dla mieszkańców Zielonej Wyspy. Irlandczycy są narodem sympatycznym, więc solidaryzowanie się z nimi 17 marca uważam za przyjemny zwyczaj, a poznawanie celtyckiej kultury za wspaniałą przygodę. Do tego kolor zielony jest przecież najpiękniejszy.


Czy ktoś słyszał o shamrocku? To nic innego jak seamróg (po irlandzku). I wszystko jasne, prawda? 
Już tłumaczę - to najzwyklejsza trójlistna koniczynka, która jest symbolem święta. Legenda na zawsze związała ten niepozorny listek ze świętym Patrykiem, który podobno w ten właśnie sposób obrazował niedowiarkom Świętą Trójcę - trzy liście na jednej łodydze. Koniczyna stała się atrybutem każdego szanującego się Irlandczyka. Właśnie trójlistna, a nie ta z listkiem dodatkowym, która podobno przynosi szczęście. Ale być może znaleziona w tym dniu przynosi szczęście podwójne...

      
Zwyczaj picia zielonego piwa nie jest typowym obyczajem tego święta. Wymyślono go już na potrzeby turystów i to nie w Irlandii, ale w Stanach Zjednoczonych (nie zapominajmy, że są one pełne emigrantów z kraju Celtów). Typową tradycją związaną z 17 marca jest picie szklaneczki whiskey. I jest ona oczywiście związana z patronem święta. Legenda mówi, że biskup Patryk zganił karczmarkę, która oszukiwała przy nalewaniu tego trunku grożąc jej, że za karę naśle na jej szynk potwory. Strasznie fajny święty, prawda? Posłuch, jaki miał wśród ludu był nie na rękę lokalnym władcom. Jeden z nich chciał ośmieszyć Patryka wzywając go na pojedynek z czarnoksiężnikiem. Magik wzniósł się w powietrze z pomocą diabła i zaczął wyśmiewać kapłana. A ten nakreślił tylko w powietrzu znak krzyża - mag spadł w wysokości i skręcił kark. Król nie dawał za wygraną, na różne sposoby usiłował zabić biskupa, ale nic mu nie wychodziło. Trucizny nie działały albo wypływały z wina, ziemia się trzęsła pochłaniając skrytobójców - święty Patryk okazał się niezniszczalny.


Shamrock świętego Patryka

Nie był nawet Irlandczykiem. Urodził się niedaleko, bo w Walii albo w Brytanii, a w Irlandii znalazł się przez piratów - porywaczy. Był młodym chłopcem, gdy został wyrwany z zamożnego domu rodzinnego, sprzedany w niewolę i skazany na pasienie owiec. Po wielu latach udało mu się uciec, dostał się do Galii i tam przyjął święcenia kapłańskie. Objawił mu się Bóg prosząc go, by wrócił do Irlandii i rozpoczął nawracanie tamtejszego ludu, co też młody kapłan niezwłocznie uczynił, choć musiała to być bardzo trudna decyzja. I tak zaczęła się jego wielka kariera patrona Zielonej Wyspy. Podobno oczyścił ją z węży, czynił cuda uzdrawiając i nawracając. Miał poczucie humoru, co zjednywało mu ludzi, ale co najważniejsze, nie nawracał na siłę. Rozumiał potęgę dawnych wierzeń, nie wykorzeniał zabobonów, nie zabraniał wiary w duchy, potwory i najróżniejszej maści stwory, od których Irlandia roi się do dziś. Rozmawiał, dawał dobry przykład, czasem straszył, ale zawsze z przymrużeniem oka. Był kochany i szanowany, dlatego słowa, którymi karmił pogan były przyjmowane z czcią i wiarą. Założył wiele kościołów, jego uczniowie zostawali świętymi, w końcu ochrzcił cały kraj. Zasługi św. Patryka są nieocenione, mimo że wszelkie fakty z jego życia i wszystkie daty trzeba traktować umownie. Pozostawił po sobie myśli, które mówią o nim bardzo wiele.


Postać, którą warto wspominać, a dobrą okazją jest przyczepienie do ubrania koniczynki, wybranie się na pokaz tańców irlandzkich i gra w zielone w parku.

20 komentarzy:

 1. Kiedy Św. Patryk otrzymał sakrę biskupią w Galli, został wysłany na misje do Irlandii, gdzie na początku spotkał się z wrogością, usiłowano go nawet zabić.
  Wśród jego uczniów znalazło się kilkudziesięciu późniejszych świętych.
  Legenda głosi, że ustanowił biskupstwa w północnej, środkowej i wschodniej Irlandii, a sam został prymasem w Ard Macha (dzisiejsze Armagh), niedaleko siedziby królów Ulsteru. Bez wątpienia wzorował się na strukturze, którą znał z kontynentu Europejskiego. Ustanawiał biskupstwa niedaleko siedzib królewskich. Dzięki temu były szanse, że władcy wpłyną na zmniejszenie przestępczości.
  Na kilka lat przed śmiercią Patryka (lub tuż po niej) w Irlandii zniknęło niewolnictwo i wyraźnie zmniejszyła się przestępczość. Zaprzestano też składania bogom ofiar z ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ponad wyżynami wilgotnymi od rosy
  Niebo układa się miękko i perliście
  Szmaragdowy świat wsłuchuje się
  w wiatr buszujący w jęczmieniu"
  (Katherine Tynan)

  "Mówisz, wypijmy za Irlandię
  ...za jedyne miejsce,w którym można obserwować gwiazdy w deszczu."
  (Theodore Deppe)

  OdpowiedzUsuń
 3. Inishfree, wyspa na jeziorze

  (William Butler Yeats)

  "Wstanę i pójdę, pójdę,
  gdzie wyspa Innisfree,
  I będzie tam lepianka z gliny
  i z witek wierzb,
  Fasoli dziewięć rzędów, i ul;
  i każdy z dni
  Brzęczenie pszczół wypełni aż po zmierzch.

  I będę sam, i będzie spokój -
  bo on jak miód
  Sączy się z chmur poranku na łąki,
  gdzie dzwoni świerszcz;
  A noc to migot gwiazd, a dzień
  to biały żar wód,
  A zmrok - jaskółczy puch, królicza sierść.

  Wstanę i pójdę, pójdę,
  bo słyszę dzień i noc
  Plusk fal o brzeg jeziora,
  puls mojej własnej krwi,
  I nad szarością ulic wciąż
  woła mnie ten głos
  I chce, bym szedł, bym szedł do Innisfree."

  ( William Butler Yeats,tł.St.Barańczaka)

  Uwielbiam ten wiersz irlandzkiego barda,choć i inne są również piękne!
  Barańczak jest chyba najlepszym obecnie tłumaczem poezji anglojęzycznej.
  Lubię Zieloną Wyspę,jej kulturę,tradycję,wierzenia,pieśni celtyckie i z przyjemnością tutaj zaglądnęłam:),gorąco pozdrawiam-Jolka-

  OdpowiedzUsuń
 4. "Jestem z Wyspy Zielonej
  ręką Boga stworzonej
  z Irlandii

  Panie dziękczynienie
  przyjm za to stworzenie
  przyjdź i tańcz z nami

  lasami
  polami

  Irlandii..."

  (wiersz średniowieczny,autor nieznany)

  Brzmi jak modlitwa i bardzo mi się spodobał,dlatego go u Ciebie zamieszczam,gdyż obie zachwycamy się Irlandią:))),niech i u nas będzie zielono!

  OdpowiedzUsuń


 5. "Jest Kraj Zielony Kraj, wrzosów i łąk,
  Morza skalisty brzeg, zamglony ląd...
  Ciepły wiatr spoza wzgórz chmur żaglowce gna..
  Ten Kraj, daleki Kraj to Irlandia ma.


  Stary wiersz, stara pieść o Irlandii dźwięczy znów
  i przynosi krzyki mew z daleka tu...
  Myślą pobiegnę tam, gdzie morza brzeg,
  gdzie zaprowadzi mnie irlandzka pieśń...


  Poznać chcę inny świat, światła innych miast,
  długiej podróży smak i przygody czar."

  Bardzo lubię melodyjne piosenki irlandzkie oraz utwory w oparciu o teksty celtyckie-kraj o ciekawej historii:),pozd-Zyg.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irlandia jest krajem fascynującym. Przepiękne krajobrazy, magiczne opowieści, urocza muzyka, a do tego bardzo ciekawa historia, czasami bardzo przypominająca naszą, polską.

   Usuń
 6. "Irlandia to Guinness, najbardziej znany na świecie irlandzki nektar dla miłośników piwa. Irlandia to puby, w których tradycyjna muzyka, tańce i stare celtyckie legendy rozbrzmiewają każdego wieczora. Irlandia to wiecznie zielona trawa, palmy i róże kwitnące w grudniu. Irlandia to wielokulturowa mieszanka emigrantów z całego świata, dzięki którym na ulicy usłyszysz hiszpański czy chiński, a w knajpie za rogiem zjesz najlepsze sushi, nie lecąc wcale do Japonii." (Magdalena Choroszy)

  "Irlandia zachwyca swoim krajobrazem - połączeniem gór, pagórków, jezior i morza od wschodu z oceanem napływającym z zachodu. Zielona Wyspa na pewno pozostawi na każdym niezapomniane wrażenia." (Asia Kielan)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Stara modlitwa irlandzka"

  Niech krople deszczu opadają miękko na Twą brew
  Niech lekki powiew odświeża Twego ducha
  Niech promień słońca rozjaśnia Twoje serce
  Niech brzemię dnia spoczywa na Tobie lekko
  I niech Bóg otuli Cię w miłość.

  oraz

  "Modlitwa Św. Patryka"

  Chryste, bądź
  ze mną,
  we mnie,
  za mną,
  przede mną.
  Bądź w sercu tego, który myśli o mnie.
  Bądź w oczach tego, który patrzy na mnie.
  Bądź w uszach tego, który mnie słucha.
  Bądź w ustach tego, który mówi do mnie.
  Jezu, bądź w nas.

  [Św. Patryk]

  OdpowiedzUsuń
 8. ZBLIŻA SIĘ RADOSNE,WIOSENNE ŚWIĘTO...

  Dzień Św. Patryka - zabawa w kolorze zielonym

  "Dzień Św. Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca nie tylko w Irlandii, ale praktycznie na całym świecie.
  To jeden z najweselszych dni w roku, podczas którego królują irlandzkie zabawy, irlandzkie jedzenie, irlandzka muzyka i oczywiście irlandzkie piwo.
  Dzień Św. Patryka jest w Irlandii tradycyjnie dniem wolnym od pracy, a każdy, kto chce zaakcentować jego obchody zakłada strój w kolorze zielonym.
  Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, nawiązującym do zielonych wzgórz tego pięknego kraju, a ponadto jest związana z postacią Św. Patryka.
  Św. Patryk - misjonarz i krzewiciel wiary chrześcijańskiej w Irlandii, miał za pomocą zielonej trójlistnej koniczynki wyjaśniać Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Głównym symbolem święta jest więc koniczyna. W tym dniu na całym świecie obowiązuje hasło: "Wszyscy chcą być Irlandczykami" (ang: Everyone wants to be Irish on St. Patrick's Day).

  Irlandczycy uczestniczą w Dniu Św. Patryka we mszach w intencji misjonarzy. Do tradycji tego sympatycznego, irlandzkiego święta zalicza się też picie irlandzkiej whiskey oraz piwa.
  Puby w tym dniu pękają w szwach. Serwuje się w nich specjalnie barwione, zielone piwo. W lokalach i na ulicznych zabawach odbywają się pokazy narodowych irlandzkich tańców i zabawy przy celtyckiej muzyce.

  Dzień Św. Patryka - Dublin, Nowy Jork

  Obchody w Dublinie rozpoczyna parada, którą jest wspaniałym pochodem barwnych kostiumów oraz maszerujących orkiestr.
  Parada połączona jest z pięciodniowym festiwalem i uczestniczy w niej około pół miliona osób.
  Nie tylko w Irlandii, ale także w krajach gdzie istnieją duże zbiorowiska Irlandczyków odbywają się huczne parady.
  Największa parada, odbywa się corocznie od 1762 roku w Nowym Jorku.

  Z okazji Dnia Św. Patryka Amerykanie ubierają się na zielono, a w niektórych miastach kolorem tym maluje się nawet pasy dla pieszych. W Chicago na zielono barwiona jest cała rzeka przepływająca przez centrum miasta.
  Dzień Św. Patryka celebrują też na całym świecie miłośnicy kultury celtyckiej a także wszyscy, którzy cenią sobie dobrą zabawę."

  [Gazeta.pl Podróże,fr.]

  OdpowiedzUsuń
 9. Barwne parady z okazji Dnia św. Patryka -

  W wielu miastach Anglii, Szkocji i Irlandii Płn. odbyły się uroczyste parady z okazji Dnia św. Patryka - patrona Irlandii.
  Największa z nich, z udziałem ok. 80 tysięcy ludzi, przemaszerowała ulicami Birmingham.

  Dzień św. Patryka to dobra okazja do promocji Irlandii w innych krajach, zwłaszcza w USA, gdzie irlandzki premier oferuje tradycyjny kosz koniczyny prezydentowi USA i może uciąć sobie z nim miłą pogawędkę. Dla Irlandczyków to nie tylko manifestacja ich korzeni, ale i święto religijne.

  OdpowiedzUsuń
 10. 17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii.


  Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni w ten dzień przypinają sobie trójlistną koniczynę, symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.  Św. Patryk urodził się w rzymskiej Brytanii ok. 385 r. wprawdzie w rodzinie chrześcijańskiej, ale odebrał świeckie wychowanie. Gdy miał 16 lat został uprowadzony przez irlandzkich piratów i przez sześć lat w niewoli pasł owce. W tym czasie nastąpił jego powrót do chrześcijaństwa. Na przypadkowym statku udało mu się uciec do Francji, gdzie kształcił się później w najsłynniejszych szkołach w Erinsi i w Auxerre.

  OdpowiedzUsuń
 11. Iryjska tradycja, a szczególnie przekazywane ustnie przez pokolenia opowieści i prawa, była zawsze czymś co pociągało w szeroko pojętej kulturze celtyckiej. Do dzisiejszego dnia zresztą Irlandczycy odznaczają się swoistym sposobem postrzegania otaczającej ich rzeczywistości . Złośliwi twierdzą, że to przez ilość spożywanego przez nich ciemnego napoju.Przez całe wieki Irlandczycy byli w oczach innych Europejczyków, a zwłaszcza Anglików czymś niewiele lepszym od zwierzęcia i niewiele lepiej od niego traktowani. Tymczasem ich kultura przewyższała dopiero co powstałe na gruzach Imperium Romanum barbarzyńskie państwa, zarówno rodowodem jak i wyrafinowaniem. Szczególne dobrze jest to widoczne w irlandzkim prawodawstwie.
  Prawa stanowione przez brehonów, a więc pierwszych duchowych i politycznych przywódców tępione i niszczone, powoli zanikły. Jednak niektórzy z „wędrownych sędziów” pragnęli ocalić je dla potomnych ukrywając swe manuskrypty w ziemi lub po prostu za kominkami wiejskich chat.

  Irlandia to ekscytujący kraj. To kraina opisana w bajkach i baśniach takich jak: "Ptak z Królestwa Tęczy", "Trzynaście much", "Szczęśliwy książę", "Skarby śniegu".
  Równie ciekawi są ludzie, których irlandzka ziemia zrodziła, by przysporzyć im sławy. To m.in.
  Collin Farrel
  Pierce Brosnan
  Bono
  Chris de Burgh
  James Blunt
  Sinead O’Connor

  OdpowiedzUsuń
 12. TAM KOŁO WIERZBOWYCH OGRODÓW

  Tam koło wierzbowych ogrodów
  Z najmilszą mą się spotkałem;
  Przebiegły wierzbowe ogrody
  Jej stópki niby śnieg białe.
  Mówiła, bym miłość brał lekko,
  Jak liście rosną w ogrodzie,
  A ja byłem młody, szalony,
  Nie śniło mi się o zgodzie.
  Na polu nad rzeką przy grobli
  Razem z najmilszą mą stałem,
  Na moim ramieniu oparła
  Swe ręce niby śnieg białe.
  Mówiła, bym życie brał lekko,
  Jak trawa rośnie nad rzeką,
  Lecz ja byłem młody, szalony,
  Teraz mnie gorzkie łzy pieką.

  [William Yeats Butler]

  OdpowiedzUsuń
 13. "Irlandzkie lato jest jedyne w swoim rodzaju.Powietrze wilgotne od delikatnego deszczu i gęste od zapachu wrzosów oraz róż ożywiają odgłosy morskich ptaków karmiących się bogatymi zasobami morza oraz bujną roślinnością tej żyznej ziemi.Ale gdy zaświeci słońce,robi się zaskakująco ciepło.Niebo po deszczu staje się przejrzyste,jasne i czyste,chmury się rozpraszają ukazując baldachim w kolorze indygo.Zachodzące słońce roztacza feerię barw-od ostrego różu po ognistą purpurę-a w momencie,gdy dzień gaśnie za horyzontem,zamienia wodę w płynne złoto.Można odnieść wrażenie,że nie ma nic piękniejszego na ziemi i w niebie (...)"

  [Santa Montefiore,fr.]

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdy czytam o Irlandii,zachwycam się pięknem opisów krajobrazu Zielonej Wyspy,tradycją tego kraju,kulturą,wspaniałą poezją.
  Chyba żaden kraj tak uroczyście nie obchodzi święta swojego Patrona,św.Patryk jest znany na całym świecie,a obchody Patrick's Day to nie tylko Irlandia,ale wiele krajów,które zamieszkują Irlandczycy.To już stało się wieloletnią tradycją.
  Wydaje mi się,że trzeba by tutaj wspomnieć też i o muzyce irlandzkiej i ciekawej wokalistce,którą ceni świat,a która promuje Irlandię w przepiękny sposób swoimi melodyjnymi utworami,piosenkami i przede wszystkim urzekającym głosem.
  Chyba warto posłuchać kilku utworów w jej wykonaniu i zainteresować się samą piosenkarką i jej osiągnięciami.
  Enya zasłynęła m.in. z soundtracku, który nagrała na potrzeby filmu Władca Pierścieni.Oto melodia z tego filmu...


  https://youtu.be/NJVxEaGrHS4


  https://youtu.be/7wfYIMyS_dI


  https://youtu.be/LTrk4X9ACtw


  Enya, właśc. Eithne Patricia Ní Bhraonáin, w uproszczeniu Enya Brennan (ur. 17 maja 1961 w Gaoth Dobhair (Gweedore)) – irlandzka instrumentalistka, kompozytorka i wokalistka. Urodzona i wychowana w rodzinie muzyków, zamieszkałej w irlandzkojęzycznym regionie Gweedore w hrabstwie Donegal na północy Irlandii, Enya rozpoczęła karierę muzyczną w 1980 r., kiedy to dołączyła do rodzinnego zespołu Clannad, gdzie grała partie klawiszowe. Po nagraniu dwóch albumów, opuściła zespół w 1982 r. za namową swego menadżera i producenta Nicky'ego Ryanema, aby kontynuować karierę solową. Od tego momentu Enya rozwijała swój muzyczny styl, oparty na własnych kompozycjach, łączących tradycje muzyczne (wywodzące się z celtyckiej muzyki ludowej, muzyki kościelnej i muzyki klasycznej) z rozwiniętą przez Ryana techniką dźwiękową wielokrotnego nakładania głosu (layering), zainspirowaną efektem Ściany Dźwięku, wymyślonym przez amerykańskiego producenta Phila Spectora. Za oprawę tekstową jej utworów odpowiada irlandzka poetka i tekściarka Roma Ryan, żona Nicky'ego Ryana, która napisała teksty na wszystkie dotychczasowe albumy Enyi, głównie po angielsku i irlandzku, nieraz sięgając do języków rzadszych lub nieistniejących. Dotychczas Enya śpiewała w dziesięciu językach.

  Wydawnictwa Enya są znane jako jedne z najlepiej sprzedających się w historii muzyki rozrywkowej, łączny nakład to ponad 50 mln sprzedanych egzemplarzy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uważam,że ten uroczy wiersz powinien tutaj znaleźć swoje miejsce...

  MAGIA ZIELONEJ WYSPY

  Aby czterolistna koniczyna szczęście ci dawała,
  I żebyś się w świat wsłuchał.
  Wsłuchaj się w cichy tętent kopyt koni,
  Pędzących po zielonej łące.
  Wsłuchaj się w lekki krok tancerki,
  Tańczącej w rytm bębnów po zmierzchu.
  Usłysz cichy śpiew elfki,
  Idący wraz z płomieniami do nieba.
  Wsłuchaj się w cichy szmer strumyczka,
  Wypływający z górskiej doliny.
  Poczuj mokrą jedwabistą trawę pod palcami,
  Po porannym lekkim deszczu.
  Podziwiaj przesyt błękitu na niebie,
  Gdzieniegdzie otulony białymi żaglami chmur.
  Przyjrzyj się falom morza,
  Obijających się o klify Irlandii.
  Poczuj atmosferę wokół zielonej wyspy,
  Wypływającej z jej wnętrza.
  Schwytaj małego skrzata w zielonym żakieciku,
  Niech Ci podaruje monet garść.
  Dojdź do końca tęczy i odkryj swój skarb,
  Kryjący się u twych stop.
  Niech św. Patryk ma cię w swej opiece,
  Abyś każdy dzień swego życia przeżył z radością.

  [Lniannon Sol]

  OdpowiedzUsuń
 16. ☘️💚☘️💚☘️
  __________________
  Jest kraj zielony kraj, wrzosów i łąk,
  Morza skalisty brzeg, zamglony ląd,
  Ciepły wiatr spoza wzgórz chmur żaglowce gna;
  Ten kraj, daleki kraj to Irlandia ma.
  Stary wiersz, stara pieśń o Irlandii dźwięczy znów
  i przynosi krzyki mew z daleka tu.
  Myślą pobiegnę tam, gdzie morza brzeg,
  gdzie zaprowadzi mnie irlandzka pieśń,
  poznać chcę inny świat, światła innych miast,
  długiej podróży smak i przygody czar.
  poznaj daleki kraj z moich własnych snów
  Niech nikt nie pyta mnie skąd wracam dziś,
  może to śmieszne jest w sny własne iść,
  badać rzek obcych nurt, sennych jezior blask,
  nieznane kwiaty rwać spod znajomych gwiazd.
  Stary wiersz, stara pieśń jeszcze w uszach dźwięczy mi,
  może kiedyś spełni się ta podróż w sny.
  Poznam zielony kraj wrzosów i łąk,
  morza skalisty brzeg, zamglony ląd;
  będzie wiatr spoza wzgórz chmur żaglowce niósł;
  poznam daleki kraj z moich własnych snów.

  ("Podróż do Irlandii"

  słowa polskie: Elżbieta Zechenter-Spławińska)
  ☘️💚🎶☘️💚🎧⬇️

  https://youtu.be/w4zfHAaUGgM

  OdpowiedzUsuń
 17. "A Irlandia podobno jest taka zielona
  jak włosy syreny o świcie,
  za jej czułe westchnienia, białe ramiona,
  moja szare oddałbym życie
  A Irlandia podobno jest taka szalona
  jak wiatr, co ma czapkę podartą,
  za jej czułe westchnienia, białe ramiona,
  moje nudne życie oddać warto."

  [ Kowalski, Irlandia zielona]

  OdpowiedzUsuń
 18. Błogosławieństwo irlandzkie...

  "Aby droga twa nie była kręta,
  Aby wiatr wiał ci zawsze tylko w plecy,
  Abyś czuł blask słońca na twarzy,
  Aby ciepły deszcz rosił twoje pola;
  I dopóki się nie spotkamy,
  Niech Bóg ukryje cię w swej dłoni i niech cię strzeże.
  Niech opiekuje się tobą i błogosławi,
  Niech sprawi, byś ujrzał dzieci swoich dzieci,
  Niech w tym życiu mało będzie nieszczęść, a dużo radości,
  Niech ci pomocną będzie ręka przyjaciela,
  Niech zielona będzie trawa, po której stąpasz,
  Niech niebo nad tobą będzie zawsze błękitne,
  Abyś zawsze dawał tylko radość,
  I cieszył się biciem serca ludzi bliskich."

  OdpowiedzUsuń
 19. 17 marca -św.Patryka Patrona Irlandii

  Niech Bóg będzie zawsze przed Tobą,
  aby Ci pokazać właściwą drogę.
  Niechaj Bóg będzie zawsze obok Ciebie,
  aby Cię trzymać w swoich ramionach
  i Cię ochraniać.
  Niechaj Bóg będzie zawsze za Tobą,
  aby Cię zachować od ciosów złych ludzi.
  Niechaj Bóg będzie zawsze w Tobie,
  aby Cię pocieszyć, gdy ogarnie Cię smutek.
  Niechaj Bóg będzie zawsze dookoła Ciebie,
  aby Cię obronić,gdy inni atakują.
  Niechaj Bóg będzie zawsze ponad Tobą,
  aby Ci błogosławić.
  Tak niech Ci błogosławi dobry Bóg.

  (błogosławieństwo irlandzkie)

  OdpowiedzUsuń