Międzynarodowy Dzień Pisarza

Dzisiaj święto wszystkich pisarzy!


„Sztuka pisarza polega przede wszystkim na tym, abyśmy czytając go, zapominali, że posługuje się on słowami.” Henri Bergson


PISARZ - jak postrzegają mnie przyjaciele, moja mama, społeczeństwo, wydawcy, jak postrzegam sam siebie i co w rzeczywistości robię:)





„Oryginalnym pisarzem nie jest ten, który nikogo nie naśladuje, ale ten, którego nikt nie potrafi naśladować.” François René de Chateaubriand


AUTORZY - jak postrzega mnie społeczeństwo, moja mama, przyjaciele, jak postrzegam sam siebie, jak widzą mnie czytelnicy, jak jest w rzeczywistości:)

    “Słowo, które jest wspaniałym darem Bożym, ma być słoneczne i lecznicze." kard. S. Wyszyński



Pisarz tworzy, zostawia po sobie coś bardzo cennego - słowa układające się w opowieść, jakąś historię, która przyciąga uwagę, daje duszom pożywienie, karmi umysły.

To pisarze dają nam do ręki wiedzę o świecie teraźniejszym, a także o przeszłości. To oni pokazują co działo się kiedyś lub jak wygląda rzeczywistość, w której żyjemy teraz znając z autopsji tylko jej mały ułamek. To oni przenoszą nas w magiczne światy fikcji, gdzie możemy przeżywać przygody niemożliwe w świecie realnym. Ludzie pióra przez wieki utrwalali wszystko, co ich otaczało, dzięki temu my dzisiaj znamy ich myśli, wiemy, co się działo w ich czasach. Robią to nadal i miejmy nadzieję, że będą robić do końca świata!

Pisarze pozwalają nam także uciekać od nudnych, deszczowych dni, od ciężkich, trudnych doświadczeń, czasem od choroby i smutku, od wszelkich problemów w światy pełne piękna, w inną rzeczywistość, która pomaga zapomnieć i spojrzeć na życie przyjaźniej.

Pisarze pomagają przetrwać kulturze, która tworzy człowieka.


I. Kulikov, Rosyjski pisarz Evgeny Chirikov (1904)

"Jeśli naprawdę ciągnie cię do pisania, nie myśl o tym, nie gadaj - siadaj i pisz. Połowa tej pracy to redakcja tekstu, poprawki, ale pamiętaj - nie poprawisz i nie zredagujesz pustej kartki." Lesley Livingston
"Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa."
Stephen King

Na wesoło:

*Kiedyś Gotthold Ephraim Lessing dostał paczkę. Znalazł w niej opowiadanie pod tytułem Dlaczego żyję?, o którego ocenę prosił początkujący pisarz. Lessing przeczytał opowiadanie i odpowiedział: "Żyje pan tylko dlatego, że przysłał swoje opowiadanie pocztą, a nie przyniósł osobiście."

*Król Fryderyk II zaproponował Voltaire'owi przejażdżkę łódką. Pisarz zgodził się chętnie, ale gdy zobaczył, że łódka przecieka, szybko z niej wyskoczył.
- Ależ pan się boi o swoje życie - zaśmiał się król - a ja się nie boję.
- To zrozumiałe - odpowiedział Voltaire. - Teraz na świecie królów dużo, a Voltaire jest tylko jeden.

*"Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając naczynia. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie." Agatha Christie


17 komentarzy:

  1. Czy można by było mnożyć tyle cytatów o roli książki w naszym życiu,gdyby nie było...pisarzy???
    Takie wypowiedzi sławnych ludzi na przestrzeni wieków dowodzą tego,że zarówno książka jak i pisarz są tym,co należy cenić.Dobrze więc,że możemy obchodzić takie święto jak Międzynarodowy Dzień Pisarza!
    Pozdrawiam wszystkich ...piszących:))),jakie nudne byłoby życie bez WAS!!!
    Michasia Letycka


    „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”

    (chińskie przysłowie)

    „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”

    (Kartezjusz)

    „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”

    (Monteskiusz)

    „Dobra książka to rodzaj alkoholu – też idzie do głowy„

    (Magdalena Samozwaniec)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję Michasiu, Twoje słowa są jak miód na moje serducho. Dzień Pisarza zaczyna się już za godzinę, świętujmy więc istnienie słowa i ludzi, którzy potrafią je wykorzystywać:):)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wicepremier Malezji o roli pisarza w społeczeństwie:

    Praca pisarza musi wspierać szlachetne wartości, które od wieków stanowią podporę i źródło siły dla społeczeństwa.

    Przedstawienie szlachetnych wartości, takich jak uprzejmość, moralność, uczciwość, poczucie odpowiedzialności i silnych więzi rodzinnych pomoże ukształtować myśl, wartość i styl życia zrównoważonego, progresywnego społeczeństwa.

    Progresywne społeczeństwo powinno przejawiać szacunek i odporność duchową w obliczu różnych trudnych wyzwań w tej rewolucyjnej erze informacji, która przyniosła zmiany w sposobie myślenia, wartościach, kulturze i post-industrialnym krajobrazie społecznym.

    Nie będzie żadnego pożytku, jeśli stworzymy społeczeństwo, które rozwija się materialnie, ale jego dusza, uczucia i marzenia pozostaną puste, w którym brak będzie ludzkich wartości, wzajemnej miłości dla bliźnich i dla środowiska.

    W obecnej dobie globalizacji, kraj musi stawić czoła rzeczywistości, w której wartości i tradycje mają coraz mniejsze znaczenie w określeniu własnej tożsamości i tworzeniu siły duchowej.
    (cytuje pisarz-Jacek King)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wicepremier Malezji mądrym człowiekiem jest. Na cytat trzeba spojrzeć z otwartym umysłem, zapomnieć np. o malezyjskiej cenzurze, a wówczas jego słowa wydadzą się naprawdę wartościowe.
    Wszystkiego najlepszego dla Ludzi Pióra, którzy sprawiają, że życie czytelników jest pasjonujące. W tym, oczywiście, dla Pana Jacka. Pozdrawiam bardzo serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  5. To ja dodam jeszcze rzecz jedną. To prawda, że dzięki pisarzom możemy uciekać od deszczowych dni, w świat wyobraźni. Ale pisanie to też forma ucieczki...
    Pamiętam jak dziś słowa mojego krakowskiego profesora na jednym z wykładów z literatury współczesnej :"Człowiek ratuje się w rożny sposób. Niektórzy robią to, pisząc..."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powoli pisanie zaczyna być dla mnie równie ważne jak czytanie. Rzeczywiście, jest cudowną ucieczką w świat wyobraźni. A ile daje satysfakcji... Jak stanie się ważniejsze, to pewnie na poważnie zacznę pisać książkę:) A że wszyscy tu obecni wiecznie mnie do tego mobilizują wydaje się to nieuchronne.

      Usuń
  6. Życie bez książek??? Niemożliwe jest:)
    Dla tych wszystkich,co piszą,trochę na wesoło...


    Tuwim Julian

    Zakochany bibliofil
    Ballada tragiczna

    "Na co mam przysiąc, Piękna, że z żądzy umieram?
    Że mi się na Twój widok serce w pieśń rozdzwania?
    Na komplety Kolberga, "Wisły", Estreichera!
    Na dziadowskich kantyczek groszowe wydania!
    Na "Bandytę z miłości" (a miałem go, drania!)
    Na "Kwiaty" Rozbickiego - z r y c i n ą! Rzecz drobna,
    Ale nie do zbobycia - jak ty do kochania...
    - Przysięgam na te książki, na każdą z osobna!

    Jakże cię mam przekonać, że mi sen odbiera
    Wspomnienie o twych oczach i świat mi przesłania?
    Klnę się na Syreniusza, Siennika, Kirchera
    ("Mundus Subterraneus"), na "Podróże Frania",
    Na obscoenum sprzed wieku "Hrabina Melania",
    Na panegirik "Muza weselnie-żałobna
    W dźwięczno-wdzięcznych melodiach tkliwego gruchania" -
    - Przysięgam na te książki, na każdą z osobna!

    Ginę, Pani! Jak pragnę zdobyć "Guliwera"
    W edycji M. Glucksberga! Przysięgam na "Zdania
    I uwagi moralne Starego Fryzjera",
    Na "Młot na czarownice", na traktat "De mania
    Scribendi in latrinis"... Ginę z miłowania.
    Zapomnieć? Nie! Zapomnieć Ciebie nie podobna!
    A że kocham - przysięgam Ci w chwili rozstania
    Na wszystkie książki razem i każdą z osobna.

    Przesłanie
    Pani! Żegnam raz jeszcze i pięknie się kłaniam...
    Gdy nie chcesz bibliofila - niech Cię jakiś snob ma...
    Jedno wiedz: dziesięć takich oddam bez wahania
    Za każdą z owych książek, za każdą z osobna."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kapitalne! Mój mąż stale się śmieje ze mnie, że wolę książki od niego, hihi:) Dzięki wielkie za przypomnienie tego świetnego utworu.

      Usuń
  7. W mediach cisza,nie znalazłam wzmianki o Dniu Pisarza!Trochę mnie to zaskoczyło,bo wszyscy wiemy,czym dla nas są książki i kim są ich Twórcy.
    Uważam też,że jest to święto każdego piszącego,każdego,kto chce się podzielić z innymi swymi radościami,pasjami,spostrzeżeniami,swym entuzjazmem i pasją życia:-) oraz jego pięknem.Uważam również,że pisanie recenzji przeczytanych książek jest też wielką sprawą;pomaga wybrać tę jedną,jedyną z wielu,ułatwia decyzję,w jakiś sposób inspiruje i mobilizuje.
    Dlatego w tym miejscu i w dniu dzisiejszym,dziękuję,Aniu za całe piękno Twojego Blogu,za to,że pokazujesz nam To,co jest wartościowe,że dzielisz się z nami swoimi przeżyciami z tak radosnym entuzjazmem:-),pozdrawiam gorąco*;*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie przypuszczałam, że w tym dniu i ja dostanę jakieś życzenia. Czuję się zaszczycona, onieśmielona i... zobligowana:)

      Usuń
  8. PISARZEM BYĆ...
    "Znalezienie własnej ścieżki, własnego języka i stylu, jest konieczne, bo na pewno tylko oryginalność, a nie nawet najdoskonalsze naśladownictwo decyduje o wartości tego, co piszemy.

    Nie o to chodzi, aby za pomocą jak największej liczby słów wyrazić jak najmniej, ale odwrotnie - za pomocą oszczędnie używanych słów wyrazić jak najwięcej.
    Inaczej ujmując: aby jak najwięcej opowiedzieć, dopowiadając od siebie jak najmniej".

    /Kazimierz Orłoś - fragment artykułu w Rzeczpospolitej/.

    Dużo serdeczności dla wszystkich piszących...
    Crysta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mądre słowa autora słynne "Przechowani". Dziękuję i wesoło pozdrawiam w ten niedzielny wieczór.

      Usuń
  9. "Nauka nie zajmuje się takimi własnościami bytu, do których należy śmieszność. Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka" St.Lem


    "Słowa spadające jedno po drugim na papier można by nazwać kroplami duszy".Wiktor Hugo


    "Prawdopodobnie żadne dni naszego dzieciństwa nie przeżyliśmy tak w pełni jak te które spędziliśmy z ulubioną książką"Marcel Proust
    Halina G.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bez książek świat jest szary i ponury. Budzimy się rano i spełniamy wszystkie nasze obowiązki aż do samego wieczora. Gdy zaś zmrok zapadnie czekamy nocy, by zasnąć i obudzić się następnego ranka, by znowu od samego rana spełniać te same obowiązki :) Towarzyszą nam puste przyjemności, takie jak telewizja, która perfekcyjnie potrafi pozbawić nas resztek wolnego czasu i wypełnić te chwile, które w innym wypadku przeznaczylibyśmy na zdobywanie i pogłębianie swoich pasji.
    To smutna wizja rzeczywistości i nie musi tak być :) Wiedzą to wszyscy, którzy kochają książki. Czytanie uwrażliwia, czytanie otwiera nas na wiedzę i odkrywa przed nami nowe światy, istniejące tylko w wyobraźni. Dzięki książkom dzień wypełniony obowiązkami ma zawsze jakąś słodycz w postaci wyczekiwanej chwili zagłębiania się w świecie marzeń.

    Z tego powodu powinniśmy wspierać wszystkich pisarzy i trzymać za nich mocno kciuki :) A tym młodym dodawać wiary w siebie. Oni przecież będą tworzyć kolejne cudowne perełki literackie, które staną się naszymi przyjaciółmi i zagoszczą w naszych domach :)

    W dniu pisarzy i pisarek, serdeczne życzenia dla Ciebie Aniu :) Pisz coraz więcej, bo to Twoja pasja, którą kochasz, bo to umiejętność, którą potrafisz rozwijać i doskonalić. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uczę się, uczę, wiele nauki jeszcze przede mną... Dziękuję!:)

      Usuń
  11. Piękna wypowiedź Wiktora Hugo..."słowa...kroplami duszy".
    A pod refleksją Cecylki i Jej życzeniami dla Ciebie,Aniu, podpisuję się zdecydowanie:-)))

    OdpowiedzUsuń
  12. Na biurku...

    książki przeczytane i te wciąż czekające posłusznie w kolejce, tworzące swoisty pociąg, do literatury zresztą, gdzie każda z nich to wagonik, który czeka, aby uchylić drzwi i zaprosić do środka. I tylko czekam chwili, aby się w nich rozgościć.
    Zaraz obok nich stosik karteczek, książkowych ptasich piór, wskazujących fragmenty i ułamki zdań wartych zapamiętania. Czasami stające się biletami wstępu do teatru mojego własnego życia.
    Nieopodal tomiki poezji, nie zawsze rymujące się ze sobą i album z pożółkłymi zdjęciami z wielobarwnych Indii. Z niewielkiej wysokości spogląda przygarbiona zanadto, od zaglądania w książki, lampka próbująca rozjaśnić moje szare komórki, a pod którą Walentyna, z swoich odcieniach szarości, często wygrzewa wciąż młode kości, kiedy znuży ją spacerowanie po rozgrzanych pisaniem chodniczkach klawiatury.

    I mogłabym przyznać, słowami Jarosława Iwaszkiewicza zaczerpniętymi z "Pejzaży sentymentalnych", że czasami: "Męczy mnie to wszystko. Za dużo jest przedmiotów - jak powiada jeden z moich przyjaciół. Trzeba wybrać tych kilka, które mają zostać twoimi towarzyszami aż do samej śmierci. Oczywiście, jedyne przedmioty, które godne są towarzyszyć człowiekowi na całe życie aż do trumny i w trumnie stać się wezgłowiem, na którym głowa odpocznie - to książki. Trzeba wybrać wśród mnóstwa słów te jedyne, które ci wskażą, gdzie masz zasnąć". Zatem od dawna wybieram, układam, zasypiam z tymi, które zdają się być dla mnie najważniejsze.


    "Chwile oderwane" Konstanty A. Jeleński
    wyd. słowo / 2011

    OdpowiedzUsuń